Ana Sayfa | RM Danışmanlık | Duyurular | Kobi Linkleri | Özgeçmişim Friday, May 25, 2018
Menü
· Özgeçmişim
· Misyon Bildirimi
· İletişim
·
· Farkımız
· Uygulama Esasları
· Danışmanlık Anlayışımız
· Danışmanlıklar
· Hedeflerimiz
· Danışmanlarımız
·
· Ekometre
· Ekometre Makaleler
· Kobi Efor
· Kobi Efor Makaleleri
·
· Tosyöv Girişim
En Çok Okunanlar
· STRATEJİK DÜŞÜNCE
· DEĞİŞİM YÖNETİMİ
· STRATEJİK BİLGİ SİST...
· ‘MÜŞTERİDEN ÜRETİME’
· TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİ...
Yaratıcı Yıkım : Yenilik
Gönderen admin on May 04 2004 - 15:26:26

Yaratıcı Yıkım : Yenilik

Hızlı değişimle mücadele edip, değişen koşullara uyum için  dört etkili araca sahibiz. İnsan, Aciliyet-Hız, Öğrenme Yoluyla Bilgi Yönetimi ve Yenilik.

Dünyadaki değişim dalgalarına çabucak tepki verebilen, gerektiğinde esneyebilen, kıvrılabilen, neredeyse anlık ayarlamalar yapabilen süper hızlı ve aynı zamanda çevik işletmelere sahip olmak ve sürekli geliştirmek sadece rekabet arenasına giriş bileti sağlıyor bizlere.

Artık bir şirketin ne olduğu, nerede başladığı ve nerede bittiği konusundaki geleneksel yaklaşımlarımızı sorgulamanın zamanı geldi. Ok ve yayla tüfeğe karşı savaşamayız. Zaten stratejinin tarifi “ Okla yapılan savaşta tüfeğe sahip olmak” değil mi?

İnsan :

Citibank Eski Genel Müdürü Walter Wriston’un dediği gibi “ İnsanların kolektif dehasını nasıl çalıştıracağını keşfeden bir organizasyon rekabeti kendinden uzak tutacaktır.

Bir şirketin amacı, şirketteki herkesin zihinsel ve yaratıcı enerjisini arttırmaktır. Herkese kendi uzmanlık alanlarında liderlik üstlenmelerini sorumluluk almalarını yetkilerini ve kaynakları doğru kullanmaları yoluyla şirketin genel amaçlarına uymaları sağlanmalıdır. Özellikle birlik ruhunu ortaya çıkaracak güven ortamı oluşturulmalıdır. Başarı bir şeyi tek başına yapmak değildir. Takım çalışması gerektirir.

Aciliyet-Hız :

Hız çalışanların yetkilendirilmesini,  güçlendirilmesini  ve hiyerarşik katmanların azaltılmasını gerektirir. Yaratıcılık, yenilik ve üretkenlik sadece tam bir açıklık ve şeffaflığın olduğu ortamlarda var olabilir. Katılım insanlara işlerini kontrol etme imkanı verir. Performansa göre ücretlendirme ve kar paylaşımı, onlara yaptıkları işi daha iyi yapmaları için katalizör rolü oynar. Bilgi paylaşımı, onlara neyin yürüdüğünü, neyin yürümediğini ifade eder.

Öğrenme Yoluyla Bilgi Yönetimi :

Kararları başkalarının aldığı bir ortam yaratmak, değişimlere çabuk tepki verebilmek ve yenilik yaratmak için, ürüne ve müşteriye en yakın çalışanların ellerine SAYGINLIK, YETKİ ve BİLGİ verilmelidir. Robert Lutz’un dediği gibi “ Dünü tekrarlayan ve yarını kuran insanlar arasındaki çizgiyi silmeniz gerekir. Herkese yenilik yapma ve İcat etme özgürlüğüne sahip oldukları hissettirilmelidir.” Arie de Geus bu konuda “ rakiplerden daha hızlı öğrenmek tek yıkılmaz avantajdır” diyor

Yenilik :

Gelişmiş ülkelerde maliyet,hız ve verimlilik konusunda zihinsel ve finansal sınırlara hızla yaklaşılmaktadır. Günümüzde maliyet muhasebesi yanında ekonomik katma değer ve kar kaynakları yaratmak için stratejik çabalarla yenilik peşinde koşmak ve sınırların ötesine geçme zamanı. Yarının konusu zihinsel sermayenin önündeki engelleri kaldırarak yaratıcılık ruhunu serbest bırakmaktır. Günümüzün sürekli değişim koşulları altında “ üstün rekabet gücü” elde etme ya da kesin ve doğru çözümler bulma umudu giderek azalıyor. Sürekliliği aramayacağımız bir yöne doğru gidiyoruz. Bütün çözümlere ve rekabet avantajlarına geçici gözle bakmamız gerekiyor.Yaratıcı yıkım güçleriyle hareket ederek en iyi ürünün, hizmet ve teknolojinin bile ıskartaya çıktığı, işe yaramadığı bir dönemden geçiyoruz. Bunun farkına varmalı ve rakipler yapmadan kendimiz değişmeliyiz. Gerekmeden önce, canımız yanmadan önce, rakibimiz ortaya çıkmadan önce değişmeliyiz.  Eski ürünlerimizin külleri arasından daha yenisini, daha iyisini, rakiplerimizden farklı ve müşteriye daha çok fayda sağlayanı çıkarmalıyız. Gerçek değerlerin yattığı yerleri yeniden idrak ederek yenilik yapmalıyız. Üstün rekabet gücü kazanmak için üstün yenilik sistemi oluşturmalıyız.

Son söz :

“Ben ancak daha iyisini yapacağım şeyleri tahrip ederim, daha iyisini yapamayacaksam tahrip etmem”                          Mustafa Kemal Atatürk

Memiş Yılmam

KobiEfor-Aralık 2003

Copyright © 2004 by Memiş YILMAM

Adres : Oto Klinik Ltd. Şti. Ulu Cad. Şencan Sok. No.5
Te l : ( 0 224 ) 250 00 00 - 271 46 30 ( 5hat ) Fax : ( 0 224 ) 254 39 92 Cep : ( 0 532 ) 213 01 15
Web : www.memisyilmam.biz E-mail : memis@yilmam.com

30747